VPG Foil Resistors Y00601K62000F0L
Part No.:
Y00601K62000F0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY00601K62000F0L.pdf
Description:
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Resistance:
1.62 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)
Datasheet:
1. How to order Y00601K62000F0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00601K62000F0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00601K62000F0L?
Image Y00601K62000F0L
Part Number Y00601K62000F0L
Product Status Active
Resistance 1.62 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.356" L (6.60mm x 9.04mm)