VPG Foil Resistors Y005896R0000D0L
Part No.:
Y005896R0000D0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY005896R0000D0L.pdf
Description:
RES 96 OHM 0.3W 0.5% AXIAL
Resistance:
96 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Datasheet:
1. How to order Y005896R0000D0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y005896R0000D0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y005896R0000D0L?
Image Y005896R0000D0L
Part Number Y005896R0000D0L
Product Status Active
Resistance 96 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)