VPG Foil Resistors Y005816K0000D0L
Part No.:
Y005816K0000D0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY005816K0000D0L.pdf
Description:
RES 16K OHM 0.5% 0.3W AXIAL
Resistance:
16 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)
Datasheet:
1. How to order Y005816K0000D0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y005816K0000D0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y005816K0000D0L?
Image Y005816K0000D0L
Part Number Y005816K0000D0L
Product Status Active
Resistance 16 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.120" Dia x 0.270" L (3.05mm x 6.86mm)