VPG Foil Resistors Y005815K0000B0L
Part No.:
Y005815K0000B0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY005815K0000B0L.pdf
Description:
RES 15K OHM 0.3W 0.1% AXIAL
Resistance:
15 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Datasheet:
1. How to order Y005815K0000B0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y005815K0000B0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y005815K0000B0L?
Image Y005815K0000B0L
Part Number Y005815K0000B0L
Product Status Active
Resistance 15 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)