VPG Foil Resistors Y005811R2500F0L
Part No.:
Y005811R2500F0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudY005811R2500F0L.pdf
Description:
RES 11.25 OHM 0.3W 1% AXIAL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VTA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
11.25 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.3W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±12ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y005811R2500F0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y005811R2500F0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y005811R2500F0L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image Y005811R2500F0L
Part Number Y005811R2500F0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VTA
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 11.25 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.3W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±12ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.260" Dia x 0.500" L (6.60mm x 12.70mm)