VPG Foil Resistors Y00205R00000F9L
Part No.:
Y00205R00000F9L
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY00205R00000F9L.pdf
Description:
RES 5 OHM 1/2W 1% RADIAL
Series:
VSR
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y00205R00000F9L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00205R00000F9L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00205R00000F9L?
Image Y00205R00000F9L
Part Number Y00205R00000F9L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VSR
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 5 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)