VPG Foil Resistors Y00201R25000D9L
Part No.:
Y00201R25000D9L
Datasheet:
Chuangxin CloudY00201R25000D9L.pdf
Description:
RES 1.25 OHM 1/2W 0.5% RADIAL
Resistance:
1.25 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)
Datasheet:
1. How to order Y00201R25000D9L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00201R25000D9L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00201R25000D9L?
Image Y00201R25000D9L
Part Number Y00201R25000D9L
Product Status Active
Resistance 1.25 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)