VPG Foil Resistors Y00201K50000D9L
Part No.:
Y00201K50000D9L
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudY00201K50000D9L.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 1/2W 0.5% RADIAL
Series:
VSR
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±8ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.49mm)
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order Y00201K50000D9L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00201K50000D9L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00201K50000D9L?
Image Y00201K50000D9L
Part Number Y00201K50000D9L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VSR
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 1.5 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±8ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.575" L x 0.160" W (14.61mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.49mm)