VPG Foil Resistors Y000790K0000F9L
Part No.:
Y000790K0000F9L
Datasheet:
Chuangxin CloudY000790K0000F9L.pdf
Description:
RES 90K OHM 0.6W 1% RADIAL
Resistance:
90 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Datasheet:
1. How to order Y000790K0000F9L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y000790K0000F9L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y000790K0000F9L?
Image Y000790K0000F9L
Part Number Y000790K0000F9L
Product Status Active
Resistance 90 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)