VPG Foil Resistors Y00072K10000V0L
Part No.:
Y00072K10000V0L
Datasheet:
Chuangxin CloudY00072K10000V0L.pdf
Description:
RES 2.1K OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Resistance:
2.1 kOhms
Tolerance:
±0.005%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Datasheet:
1. How to order Y00072K10000V0L on Chuangxin Cloud?
3. Are the Y00072K10000V0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00072K10000V0L?
Image Y00072K10000V0L
Part Number Y00072K10000V0L
Product Status Active
Resistance 2.1 kOhms
Tolerance ±0.005%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)