Ohmite TFSC1K50JE
Part No.:
TFSC1K50JE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudTFSC1K50JE.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 5% 3/4W AXIAL
Manufacturer:
Ohmite
Series:
TFS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.217" x 0.028" Rectangular x 0.512" L (5.50mm x 0.70mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
Chuangxin CloudTFSC1K50JE.pdf
1. How to order TFSC1K50JE on Chuangxin Cloud?
3. Are the TFSC1K50JE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TFSC1K50JE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TFSC1K50JE.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as TFSC1K50JE pin diagram, TFSC1K50JE datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TFSC1K50JE
Part Number TFSC1K50JE
Manufacturer Ohmite
Series TFS
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 1.5 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Thick Film
Features Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.217" x 0.028" Rectangular x 0.512" L (5.50mm x 0.70mm x 13.00mm)