Vishay Dale RWR84SR715FMS73
Part No.:
RWR84SR715FMS73
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84SR715FMS73.pdf
Description:
RES 0.715 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
715 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
M (1%)
Datasheet:
1. How to order RWR84SR715FMS73 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84SR715FMS73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84SR715FMS73?
Image RWR84SR715FMS73
Part Number RWR84SR715FMS73
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 715 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate M (1%)