Vishay Dale RWR84SR169FPS73
Part No.:
RWR84SR169FPS73
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84SR169FPS73.pdf
Description:
RES 0.169 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
169 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
Datasheet:
1. How to order RWR84SR169FPS73 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84SR169FPS73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84SR169FPS73?
Image RWR84SR169FPS73
Part Number RWR84SR169FPS73
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 169 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)