Vishay Dale RWR84S7R06FRBSL
Part No.:
RWR84S7R06FRBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S7R06FRBSL.pdf
Description:
RES 7.06 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging:
Bulk
Resistance:
7.06 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S7R06FRBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S7R06FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S7R06FRBSL?
Image RWR84S7R06FRBSL
Part Number RWR84S7R06FRBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 7.06 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)