Vishay Dale RWR84S2R55FRBSL
Part No.:
RWR84S2R55FRBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S2R55FRBSL.pdf
Description:
RES 2.55 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging:
Bulk
Resistance:
2.55 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S2R55FRBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S2R55FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S2R55FRBSL?
Image RWR84S2R55FRBSL
Part Number RWR84S2R55FRBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 2.55 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)