Vishay Dale RWR84S2940FRRSL
Part No.:
RWR84S2940FRRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S2940FRRSL.pdf
Description:
RES 294 OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
294 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S2940FRRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S2940FRRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S2940FRRSL?
Image RWR84S2940FRRSL
Part Number RWR84S2940FRRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 294 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)