Vishay Dale RWR84S2940FRBSL
Part No.:
RWR84S2940FRBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S2940FRBSL.pdf
Description:
RES 294 OHM 7W 1% WW AXIAL
Resistance:
294 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S2940FRBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S2940FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S2940FRBSL?
Image RWR84S2940FRBSL
Part Number RWR84S2940FRBSL
Product Status Active
Resistance 294 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)