Vishay Dale RWR84S2801FPRSL
Part No.:
RWR84S2801FPRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S2801FPRSL.pdf
Description:
RES 2.8K OHM 7W 1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
2.8 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S2801FPRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S2801FPRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S2801FPRSL?
Image RWR84S2801FPRSL
Part Number RWR84S2801FPRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR84S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 2.8 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)