Vishay Dale RWR84S2550FRRSL
Part No.:
RWR84S2550FRRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S2550FRRSL.pdf
Description:
RES 255 OHM 7W 1% WW AXIAL
Resistance:
255 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S2550FRRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S2550FRRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S2550FRRSL?
Image RWR84S2550FRRSL
Part Number RWR84S2550FRRSL
Product Status Active
Resistance 255 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)