Vishay Dale RWR84S1660FRBSL
Part No.:
RWR84S1660FRBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR84S1660FRBSL.pdf
Description:
RES 166 OHM 7W 1% WW AXIAL
Resistance:
166 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR84S1660FRBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR84S1660FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR84S1660FRBSL?
Image RWR84S1660FRBSL
Part Number RWR84S1660FRBSL
Product Status Active
Resistance 166 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 7W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)