Vishay Dale RWR81S4990DSRSL
Part No.:
RWR81S4990DSRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR81S4990DSRSL.pdf
Description:
RES 499 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
499 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RWR81S4990DSRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR81S4990DSRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR81S4990DSRSL?
Image RWR81S4990DSRSL
Part Number RWR81S4990DSRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 499 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)