Vishay Dale RWR81S1R20DSBSL
Part No.:
RWR81S1R20DSBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR81S1R20DSBSL.pdf
Description:
RES 1.2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Packaging:
Bulk
Resistance:
1.2 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RWR81S1R20DSBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR81S1R20DSBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR81S1R20DSBSL?
Image RWR81S1R20DSBSL
Part Number RWR81S1R20DSBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 1.2 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 1W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)