Vishay Dale RWR80SR796DRS73
Part No.:
RWR80SR796DRS73
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80SR796DRS73.pdf
Description:
RES 0.796 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
796 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80SR796DRS73 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80SR796DRS73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80SR796DRS73?
Image RWR80SR796DRS73
Part Number RWR80SR796DRS73
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 796 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)