Vishay Dale RWR80SR301DRS73
Part No.:
RWR80SR301DRS73
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80SR301DRS73.pdf
Description:
RES 0.301 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
301 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80SR301DRS73 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80SR301DRS73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80SR301DRS73?
Image RWR80SR301DRS73
Part Number RWR80SR301DRS73
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 301 mOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)