Vishay Dale RWR80S6R98BRS73
Part No.:
RWR80S6R98BRS73
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80S6R98BRS73.pdf
Description:
RES 6.98 OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
6.98 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80S6R98BRS73 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80S6R98BRS73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80S6R98BRS73?
Image RWR80S6R98BRS73
Part Number RWR80S6R98BRS73
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 6.98 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)