Vishay Dale RWR80S2871BRS73
Part No.:
RWR80S2871BRS73
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80S2871BRS73.pdf
Description:
RES 2.87K OHM 2W 0.1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
2.87 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
2W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80S2871BRS73 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80S2871BRS73 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80S2871BRS73?
Image RWR80S2871BRS73
Part Number RWR80S2871BRS73
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 2.87 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)