Vishay Dale RWR80NR511FRRSL
Part No.:
RWR80NR511FRRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80NR511FRRSL.pdf
Description:
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
511 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80NR511FRRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80NR511FRRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80NR511FRRSL?
Image RWR80NR511FRRSL
Part Number RWR80NR511FRRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 511 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)