Vishay Dale RWR80NR511FRBSL
Part No.:
RWR80NR511FRBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80NR511FRBSL.pdf
Description:
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Bulk
Resistance:
511 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80NR511FRBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80NR511FRBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80NR511FRBSL?
Image RWR80NR511FRBSL
Part Number RWR80NR511FRBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 511 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)