Vishay Dale RWR80NR261FRBSL
Part No.:
RWR80NR261FRBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR80NR261FRBSL.pdf
Description:
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
261 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±650ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)
Datasheet:
1. How to order RWR80NR261FRBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR80NR261FRBSL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR80NR261FRBSL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RWR80NR261FRBSL
Part Number RWR80NR261FRBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 261 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±650ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)