Vishay Dale RWR78N5R11FSRSL
Part No.:
RWR78N5R11FSRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR78N5R11FSRSL.pdf
Description:
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
5.11 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
10W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RWR78N5R11FSRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR78N5R11FSRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR78N5R11FSRSL?
Image RWR78N5R11FSRSL
Part Number RWR78N5R11FSRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR78N
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 5.11 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)