Vishay Dale RWR74S8981DSRSL
Part No.:
RWR74S8981DSRSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR74S8981DSRSL.pdf
Description:
RES 8.98K OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
8.98 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RWR74S8981DSRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR74S8981DSRSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR74S8981DSRSL?
Image RWR74S8981DSRSL
Part Number RWR74S8981DSRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 8.98 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)