Vishay Dale RWR74S8981DSBSL
Part No.:
RWR74S8981DSBSL
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR74S8981DSBSL.pdf
Description:
RES 8.98K OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Packaging:
Bulk
Resistance:
8.98 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RWR74S8981DSBSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR74S8981DSBSL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR74S8981DSBSL?
Image RWR74S8981DSBSL
Part Number RWR74S8981DSBSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 8.98 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)