Vishay Dale RWR74S4990DSRSL
Part No.:
RWR74S4990DSRSL
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudRWR74S4990DSRSL.pdf
Description:
RES 499 OHM 5W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
499 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RWR74S4990DSRSL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RWR74S4990DSRSL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RWR74S4990DSRSL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RWR74S4990DSRSL
Part Number RWR74S4990DSRSL
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 499 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)