Stackpole Electronics Inc RNMF12FTD5R62
Part No.:
RNMF12FTD5R62
Datasheet:
Chuangxin CloudRNMF12FTD5R62.pdf
Description:
RES 5.62 OHM 1% 1/2W AXIAL
Series:
RNMF (Mini)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
5.62 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Datasheet:
1. How to order RNMF12FTD5R62 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNMF12FTD5R62 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNMF12FTD5R62?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RNMF12FTD5R62.
Image RNMF12FTD5R62
Part Number RNMF12FTD5R62
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNMF (Mini)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 5.62 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)