Stackpole Electronics Inc RNF14FBD140K
Part No.:
RNF14FBD140K
Datasheet:
Chuangxin CloudRNF14FBD140K.pdf
Description:
RES 140K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance:
140 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Datasheet:
1. How to order RNF14FBD140K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNF14FBD140K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNF14FBD140K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RNF14FBD140K.
Image RNF14FBD140K
Part Number RNF14FBD140K
Product Status Active
Resistance 140 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)