Stackpole Electronics Inc RNF12FTD1K96
Part No.:
RNF12FTD1K96
Datasheet:
Chuangxin CloudRNF12FTD1K96.pdf
Description:
RES 1.96K OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance:
1.96 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Datasheet:
1. How to order RNF12FTD1K96 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNF12FTD1K96 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNF12FTD1K96?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RNF12FTD1K96.
Image RNF12FTD1K96
Part Number RNF12FTD1K96
Product Status Active
Resistance 1.96 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)