Stackpole Electronics Inc RNF12FTD16R5
Part No.:
RNF12FTD16R5
Datasheet:
Chuangxin CloudRNF12FTD16R5.pdf
Description:
RES 16.5 OHM 1% 1/2W AXIAL
Resistance:
16.5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Datasheet:
1. How to order RNF12FTD16R5 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNF12FTD16R5 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNF12FTD16R5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RNF12FTD16R5.
Image RNF12FTD16R5
Part Number RNF12FTD16R5
Product Status Active
Resistance 16.5 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)