Vishay Dale RNC70J5100BRB14
Part No.:
RNC70J5100BRB14
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 510 OHM 0.1% 3/4W AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
510 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.75W, 3/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order RNC70J5100BRB14 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNC70J5100BRB14 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNC70J5100BRB14?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RNC70J5100BRB14
Part Number RNC70J5100BRB14
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/06, RNC70
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 510 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.75W, 3/4W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)