Vishay Dale RN55C10R0FR36
Part No.:
RN55C10R0FR36
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudRN55C10R0FR36.pdf
Description:
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RN55C10R0FR36 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RN55C10R0FR36 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RN55C10R0FR36?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RN55C10R0FR36.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RN55C10R0FR36
Part Number RN55C10R0FR36
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-R-10509/7, RN55
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 10 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)