Vishay Dale RLR05C5R90FSBSL19
Part No.:
RLR05C5R90FSBSL19
Datasheet:
Chuangxin CloudRLR05C5R90FSBSL19.pdf
Description:
RES 5.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Packaging:
Bulk
Resistance:
5.9 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Failure Rate:
S (0.001%)
Datasheet:
1. How to order RLR05C5R90FSBSL19 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RLR05C5R90FSBSL19 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLR05C5R90FSBSL19?
Image RLR05C5R90FSBSL19
Part Number RLR05C5R90FSBSL19
Manufacturer Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39017/05, RLR05
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 5.9 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Metal Film
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate S (0.001%)