Vishay Sfernice RLP06R1620FB00
Part No.:
RLP06R1620FB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudRLP06R1620FB00.pdf
Description:
RES 0.162 OHM 1% 6W AXIAL
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
RLP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
162 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
6W
Composition:
Wirewound
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.343" Dia x 0.938" L (8.71mm x 23.82mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RLP06R1620FB00 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RLP06R1620FB00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RLP06R1620FB00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RLP06R1620FB00
Part Number RLP06R1620FB00
Manufacturer Vishay Sfernice
Series RLP
Packaging Box
Product Status Active
Resistance 162 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 6W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.343" Dia x 0.938" L (8.71mm x 23.82mm)