YAGEO FKN400JT-73-18R
Part No.:
FKN400JT-73-18R
Datasheet:
Chuangxin CloudFKN400JT-73-18R.pdf
Description:
RES 18 OHM 5% 4W AXIAL
Resistance:
18 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
4W
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order FKN400JT-73-18R on Chuangxin Cloud?
3. Are the FKN400JT-73-18R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of FKN400JT-73-18R?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image FKN400JT-73-100R FKN400JT-73-10R FKN400JT-73-12R FKN400JT-73-15R FKN400JT-73-18R
Part Number FKN400JT-73-100R FKN400JT-73-10R FKN400JT-73-12R FKN400JT-73-15R FKN400JT-73-18R
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Series FKN FKN FKN FKN FKN
Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance 18 Ohms 18 Ohms 18 Ohms 18 Ohms 18 Ohms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power (Watts) 4W 4W 4W 4W 4W
Composition Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound Wirewound
Temperature Coefficient ±350ppm/°C ±350ppm/°C ±350ppm/°C ±350ppm/°C ±350ppm/°C
Operating Temperature -40°C ~ 155°C -40°C ~ 155°C -40°C ~ 155°C -40°C ~ 155°C -40°C ~ 155°C
Supplier Device Package Axial Axial Axial Axial Axial
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm) 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)