CPCP1010R00KB311.pdf
CPCP1010R00KB311.pdf
| Image |  |
| Part Number | CPCP1010R00KB311 |
| Product Status | Active |
| Resistance | 10 Ohms |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 10W |
| Composition | Wirewound |
| Features | Flame Proof, Non-Inductive, Safety |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature | -65°C ~ 275°C |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.633" L x 0.485" W (16.08mm x 12.32mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.372" (34.85mm) |