Vishay Dale CMF5590K900FHRE
Part No.:
CMF5590K900FHRE
Datasheet:
Chuangxin CloudCMF5590K900FHRE.pdf
Description:
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
90.9 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Datasheet:
1. How to order CMF5590K900FHRE on Chuangxin Cloud?
3. Are the CMF5590K900FHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5590K900FHRE?
Image CMF5590K900FHRE CMF5590K900FHRE70
Part Number CMF5590K900FHRE CMF5590K900FHRE70
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series CMF CMF
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Resistance 90.9 kOhms 90.9 kOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film Metal Film
Temperature Coefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)