Vishay Dale CMF5590K900FHEA
Part No.:
CMF5590K900FHEA
Datasheet:
Chuangxin CloudCMF5590K900FHEA.pdf
Description:
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Status:
Active
Resistance:
90.9 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Datasheet:
1. How to order CMF5590K900FHEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the CMF5590K900FHEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5590K900FHEA?
Image CMF5590K900FHEA CMF5590K900FHEA70
Part Number CMF5590K900FHEA CMF5590K900FHEA70
Manufacturer Vishay Dale Vishay Dale
Series CMF CMF
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 90.9 kOhms 90.9 kOhms
Tolerance ±1% ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film Metal Film
Temperature Coefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)