Vishay Dale CMF5540R200FHRE
Part No.:
CMF5540R200FHRE
Datasheet:
Chuangxin CloudCMF5540R200FHRE.pdf
Description:
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Status:
Obsolete
Resistance:
40.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Datasheet:
1. How to order CMF5540R200FHRE on Chuangxin Cloud?
3. Are the CMF5540R200FHRE price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5540R200FHRE?
Image CMF5540R200FHRE
Part Number CMF5540R200FHRE
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Resistance 40.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)