Vishay Dale CMF5540R200FHEA
Part No.:
CMF5540R200FHEA
Datasheet:
Chuangxin CloudCMF5540R200FHEA.pdf
Description:
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance:
40.2 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Datasheet:
1. How to order CMF5540R200FHEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the CMF5540R200FHEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF5540R200FHEA?
Image CMF5540R200FHEA
Part Number CMF5540R200FHEA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 40.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)