Vishay Dale CMF55240R00GKEA
Part No.:
CMF55240R00GKEA
Datasheet:
Chuangxin CloudCMF55240R00GKEA.pdf
Description:
RES 240 OHM 1/2W 2% AXIAL
Product Status:
Active
Resistance:
240 Ohms
Tolerance:
±2%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Datasheet:
1. How to order CMF55240R00GKEA on Chuangxin Cloud?
3. Are the CMF55240R00GKEA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMF55240R00GKEA?
Image CMF55240R00GKEA
Part Number CMF55240R00GKEA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 240 Ohms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)