Ohmite B20J250E
Part No.:
B20J250E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudB20J250E.pdf
Description:
RES 250 OHM 5% 20W AXIAL
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Brown Devil® 200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height - Seated (Max):
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
Chuangxin CloudB20J250E.pdf
1. How to order B20J250E on Chuangxin Cloud?
3. Are the B20J250E price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B20J250E?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of B20J250E.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as B20J250E pin diagram, B20J250E datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B20J250E B20J250E
Part Number B20J250E B20J250E
Manufacturer Ohmite Ohmite
Series Brown Devil® 200 Brown Devil® 200
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Resistance 250 Ohms 250 Ohms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 20W 20W
Composition Wirewound Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Safety Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient ±260ppm/°C ±260ppm/°C
Operating Temperature - -
Supplier Device Package - -
Size / Dimension 0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm) 0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)