Amphenol ICC (FCI) 98464-G61-14ULF
Part No.:
98464-G61-14ULF
Datasheet:
Chuangxin Cloud98464-G61-14ULF.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 14POS 2MM
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Tube
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Positions:
14
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.240" (6.10mm)
Features:
Keying Slot
Current Rating (Amps):
2A (AC/DC)
Datasheet:
1. How to order 98464-G61-14ULF on Chuangxin Cloud?
3. Are the 98464-G61-14ULF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 98464-G61-14ULF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 98464-G61-04LF 98464-G61-12ULF 98464-G61-14ULF 98464-G61-10ULF 98464-G61-06LF
Part Number 98464-G61-04LF 98464-G61-12ULF 98464-G61-14ULF 98464-G61-10ULF 98464-G61-06LF
Series Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm Minitek® 2.00mm
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Connector Type Header Header Header Header Header
Contact Type Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Number of Positions 14 14 14 14 14
Number of Rows 2 2 2 2 2
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm) 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded All All All All All
Shrouding Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall Shrouded - 4 Wall
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
Fastening Type Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder Latch Holder
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm) 0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm) 0.098" (2.50mm)
Insulation Height 0.240" (6.10mm) 0.240" (6.10mm) 0.240" (6.10mm) 0.240" (6.10mm) 0.240" (6.10mm)
Contact Shape Square Square Square Square Square
Contact Finish - Mating Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™ Gold, GXT™
Contact Finish - Post Tin Tin Tin Tin Tin
Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic Thermoplastic
Features Keying Slot Keying Slot Keying Slot Keying Slot Keying Slot
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC) 2A (AC/DC)